Zrównoważona produkcja

Utrzymanie ruchu przeszło długą drogę przez ostatnie dziesięciolecia. Od podejścia reaktywnego, przez prewencyjne, Lean i ostatni akcent to podejście pro-środowiskowe (zmniejszenie zużycia energii, redukcja odpadów, wycieków, itp). Dotychczasowy dorobek pozwolił na wypracowanie zrównoważonego podejścia do procesu produkcji, w którym utrzymanie ruchu odgrywa kluczową rolę.

Na załączonym rysunku widać, że zrównoważona produkcja wynika z trzech czynników. Ekonomicznego, środowiskowego oraz społecznego. Na każdy z tych czynników ma wpływ utrzymanie ruchu [UR]:

  • Na czynnik ekonomiczny składają się jakość i produktywność, terminowość dostaw, innowacje oraz koszty,
  • Czynnik środowiskowy obejmuje wpływ UR na prewencyjne zapobieganie negatywnemu wpływowi na środowisko, zmniejszenie emisji gazów do atmosfery, ochrona gruntów, zmniejszenie konsumpcji energii oraz oszczędność energii,
  • Aspekt społeczny to przede wszystkim bezpieczeństwo na które wpływają głównie nieprzewidziane awarie wyposażenia oraz ich wpływ na operatorów. Ale aspekt społeczny to również relacje UR z pionem menedżerskim i właścicielskim oraz personel służb utrzymania ruchu i wpływ jaki na niego wywierają decyzje w dynamicznie zmieniającym się środowisku.

W następnych wpisach postaram się rozszerzyć temat zrównoważonej produkcji. Z mojej perspektywy, szczególnie interesujące są relacje działu UR z menadżerami i właścicielami ale poruszę również kwestię zrównoważonego cyklu życia parku maszynowego. Zapraszam do śledzenia naszego Bloga.

 

Literatura: M.Jasiulewiez-Kaczmarek, A.Gola, Maintenance 4.0 Technologies for Sustainable Manufacturing – an Overview (2019)

 

Dodaj komentarz