Jaki wpływ na przedsiębiorstwa produkcyjne ma wdrożenie narzędzi TPM?

Dzisiaj chciałbym przybliżyć Państwu rezultaty badan and problematyką Efektywności wdrożenia narzędzi TPM w przedsiębiorstwach produkcyjnych. W opublikowanym artykule (1) badano związek pomiędzy wdrożeniem narzędzi TPM oraz Lean Manufacturing [LM] a wydajnością produkcji [Manufacturing Performance]. Co istotne, założeniem badań było nie tylko sprawdzenie wpływu TPM i LM na samą wydajność produkcji ale również zbadanie zależności między TPM i LM jako narzędzi komplementarnych.

Badanie zostało przeprowadzone w transformującej się gospodarce w fazie wzrostu, gdzie narzędzia Lean Manufacturing dopiero zaczęły odgrywać swoją rolę w przemyśle. Przebadano 91 przedsiębiorstw, które wyraziły zgodę na badanie oraz w sposób prawidłowy wypełniły kwestionariusze.  Badanie zostało przeprowadzone przy pomocy narzędzi modelowania procesów oraz dedykowanych narzędzi cyfrowych. Na rysunku (Rys. 1) przedstawiono wizualizację modelu.

Rys 1. H. Agung i E. Adesta., A Study of Total Productive Maintenance (TPM) and Lean Manufacturing Tools and Their Impact on Manufacturing Performance, 2019.

 

W przeprowadzonych badaniach wykazano wysoką jakość wdrożenia narzędzi TPM i Lean Manufacturing w badanych przedsiębiorstwach oraz ich wyraźne, pozytywne oddziaływanie na wydajność produkcji. Wykazano że narzędzia TPM dają silny, pozytywny wpływ na wskaźniki wydajność produkcji (np.: OEE, elastyczność produkcji czy jakość)) a z kolei wpływ narzędzi Lean Manufacturing  na wydajność produkcji, został określony jako znaczący. W publikacji, rezultaty przeprowadzonych badań zostały porównane również do szeregu innych prac o zbliżonej tematyce. Porównanie to wykazało podobieństwa w osiąganych rezultatach badań, przeprowadzonych w innych podmiotach produkcyjnych.

Wydaje się, że wobec poczucia dużej dawki subiektywizmu w codziennej ocenie wdrażania Lean Manufacturing w przedsiębiorstwach produkcyjnych, tego typu badania mogą stanowić punkt odniesienia w dyskusji na ten temat. Często poszukujemy upewnienia się, że decyzja o rozpoczęciu procesu transformacji firmy w kierunku szczupłego wytwarzania jest uzasadniona. Opracowania takie jak te mogą być zatem pomocne nie tylko naukowcom, ale również menadżerom, którzy stoją przed takim krokiem. Nie należy jednak zapominać o całościowym podejściu do Lean Manufacturing. W artykule mocno została podkreślona konieczność kompleksowego podejścia do wdrażania narzędzi Lean w przedsiębiorstwach. Stosowanie tych narzędzi wybiórczo i w oderwaniu od siebie, może nie przynieść rezultatów jakich chcielibyśmy się spodziewać po wstępnym zapoznaniu się z narzędziem. Finalnie może to powodować zniechęcenie do dalszego wdrażania TPM czy innych narzędzi Lean Manufacturing.

 

Na zakończenie chciałbym podzielić się jeszcze jedną refleksją, która czasami przychodzi mi do głowy po szkoleniach. Podobnie jak w przedsiębiorstwach innych transformujących się gospodarek, w Polsce również takie narzędzia jak TPM, są traktowane przez menadżerów jako dodatkowy koszt. Osobiście miewam wrażenie, że polska „myśl szczupłego wytwarzania” napotyka na wiele przeszkód, dopóki danego przedsiębiorstwa nie przejmie zachodni kapitał, który wdraża narzędzia LM jako standard. Pytanie otwierające dyskusję na koniec tego wpisu brzmi: czy nie warto spróbować poprawić efektywności swojej firmy, zanim ktoś inny poprawi ją za nas?

Czekam na Państwa opinie i uwagi. Zapraszam do dyskusji.

 

 

  1. H. Agung i E. Adesta, A Study of Total Productive Maintenance (TPM) and Lean Manufacturing Tools and Their Impact on Manufacturing Performance, International Journal of Engineering and Technology, kwiecień 2019r.

Dodaj komentarz